top of page

Jak zmierzyć rozmiar palca i dobrać rozmiar pierścionka.

Jak oczywiste to by się nie wydawało, za pomiarem palca i doborem rozmiaru, nie stoi żadna czarna magia. Zatem można by zadać sobie pytanie dlaczego tak prosta sprawa tak często przynosi wiele trudności? Otóż wynika to z pominięcia małych, ale niezwykle istotnych czynników.


Przystępując do pomiaru rozmiaru palca musimy być świadomi że;

  1. w zależności od temperatury otoczenia (tj. pory roku) nasze palce mogą puchnąć bądź chudnąć,

  2. w zależności od pory dnia nasze palce mogą puchnąć bądź chudnąć,

  3. w zależności od stosownej diety i ilości spożytych pokarmów czy napojów również zachodzi powyższa zależność,

  4. im szersza docelowa obrączka tym bardziej opina skórę na placu, czyli prosto mówiąc szersze obrączki są w odczuciu ciaśniejsze od ich rozmiarowych odpowiedników o mniejszej szerokości.

Mając świadomość powyższych możemy przejść do pomiaru rozmiaru palca, tylko w jaki sposób?


Oto kilka najlepszych metod pomiaru posegregowanych od najmniej zawodnej;

  1. pomiar palca u lokalnego jubilera z pomocą obrączek miarowych (jubiler będzie wiedział jak zmierzyć Państwa palce),

  2. pomiar rozmiaru pasującego pierścionka z użyciem kołka miarowego,

  3. pomiar z użyciem paska pomiarowego,

  4. pomiar średnicy pasującego pierścionka z użyciem suwmiarki (sprawdza się tylko dla foremnych (idealnie okrągłych pierścionków, trzeba wyciągnąć średnią z 3 pomiarów (1 rozmiar jubilerski to 0.3mm różnicy w średnicy))),

  5. pomiar szerokości najszerszego stawu palca z użyciem suwmiarki.

Istotnym jest aby używać właściwego narzędzia pomiarowego do domowych sposobów czyli suwmiarki, linijka się do tego zupełnie nie nadaje a o pomiarze obwodu z użyciem sznurka czy metra krawieckiego naprawdę lepiej zapomnieć.


Podsumowując: wykonując pomiary, (to już jest sprawa indywidualna, ale takie reguły sprawdzają się najlepiej dla systematyki pomiaru i naszego zdrowia) chcemy aby zadany rozmiar obrączki miarowej bądź paska pomiarowego, przechodził przez najszerszy staw palca z niewielkim oporem a będąc już we właściwym miejscu na palcu w miarę luźno obracał się z pewnym zakresem ruchu do przodu i do tyłu.


W przypadku wąskich pierścionków można pozwolić sobie na odrobine lepiej dopasowany rozmiar, natomiast w przypadku szerszych obrączek, dla komfortu warto pokusić się nawet o rozmiar pół bądź nawet 1 większy.

25 wyświetleń1 komentarz

1 Comment


monika_rokicka
May 24, 2021

Kupiłam pasek pomiarowy – jest rewelacyjny! Można zmierzyć obwód palca co do setnej milimetra. Nie tylko do pierścionków, ale i obrączek!

Like
bottom of page