Jak oczywiste to by się nie wydawało, za pomiarem palca i doborem rozmiaru, nie stoi żadna czarna magia. Zatem można by zadać sobie pytanie dlaczego tak prosta sprawa tak często przynosi wiele trudności? Otóż wynika to z pominięcia małych, ale niezwykle istotnych czynników.
Przystępując do pomiaru rozmiaru palca musimy być świadomi że;
w zależności od temperatury otoczenia (tj. pory roku) nasze palce mogą puchnąć bądź chudnąć,
w zależności od pory dnia nasze palce mogą puchnąć bądź chudnąć,
w zależności od stosownej diety i ilości spożytych pokarmów czy napojów również zachodzi powyższa zależność,
im szersza docelowa obrączka tym bardziej opina skórę na placu, czyli prosto mówiąc szersze obrączki są w odczuciu ciaśniejsze od ich rozmiarowych odpowiedników o mniejszej szerokości.
Mając świadomość powyższych możemy przejść do pomiaru rozmiaru palca, tylko w jaki sposób?
Oto kilka najlepszych metod pomiaru posegregowanych od najmniej zawodnej;
pomiar palca u lokalnego jubilera z pomocą obrączek miarowych (jubiler będzie wiedział jak zmierzyć Państwa palce),
pomiar rozmiaru pasującego pierścionka z użyciem kołka miarowego,
pomiar z użyciem paska pomiarowego,
pomiar średnicy pasującego pierścionka z użyciem suwmiarki (sprawdza się tylko dla foremnych (idealnie okrągłych pierścionków, trzeba wyciągnąć średnią z 3 pomiarów (1 rozmiar jubilerski to 0.3mm różnicy w średnicy))),
pomiar szerokości najszerszego stawu palca z użyciem suwmiarki.
Istotnym jest aby używać właściwego narzędzia pomiarowego do domowych sposobów czyli suwmiarki, linijka się do tego zupełnie nie nadaje a o pomiarze obwodu z użyciem sznurka czy metra krawieckiego naprawdę lepiej zapomnieć.
Podsumowując: wykonując pomiary, (to już jest sprawa indywidualna, ale takie reguły sprawdzają się najlepiej dla systematyki pomiaru i naszego zdrowia) chcemy aby zadany rozmiar obrączki miarowej bądź paska pomiarowego, przechodził przez najszerszy staw palca z niewielkim oporem a będąc już we właściwym miejscu na palcu w miarę luźno obracał się z pewnym zakresem ruchu do przodu i do tyłu.
W przypadku wąskich pierścionków można pozwolić sobie na odrobine lepiej dopasowany rozmiar, natomiast w przypadku szerszych obrączek, dla komfortu warto pokusić się nawet o rozmiar pół bądź nawet 1 większy.
Kupiłam pasek pomiarowy – jest rewelacyjny! Można zmierzyć obwód palca co do setnej milimetra. Nie tylko do pierścionków, ale i obrączek!