top of page

Prosty pierścionek, czyli nie do końca prosta droga od starych łańcuszków do nowego wyrobu.

Sporo mówi się o tym, jakie ładne, świecące się rzeczy można z reguły znaleźć u jubilera. Ile by nie było w tym prawdy, mnogość dostępnych wzorów często przytłacza, w szczególności tych nowoczesnych, które w mojej ocenie, często są projektowane na kolanie do udziału w wyścigu pod tytułem „skopiuje twoje zadanie domowe w takiej formie co by nikt się nie zorientował”. Prawdziwym indywidualistom nie pozwala to wybrać upragnionego wzoru, a jedynie pomaga zdecydować co tak naprawdę się nie podoba.


Na pomoc przychodzi złotnik.


Z dużym entuzjazmem podchodzę do klientów, którzy są w stanie od razu zaznaczyć, co nie trafia w ich gusta. Szybką drogą eliminacji konsultujemy kolejne elementy wzoru, budując finalny projekt z pomocą skrawka papieru i ołówka.


albo inaczej...

Klient przynosi swój kamień i złoto, przedstawia swoją koncepcje, która nierzadko rozbija się o rzeczywistość od strony technicznej. Na drodze negocjacji tego co wykonalne i bezpieczne, dochodzimy do porozumienia,


następuje zwolnienie blokady maszyny losującej:


Wypada hasło realizacja.


Teraz często można odetchnąć z ulgą (najtrudniejszy etap twórczy już za mną) i krok po kroku budować swoje kolejne dzieło.

Na pierwszy ogień (dosłownie) idzie złom.

Oczywiście nie mowa tu, o kawałkach puszek zebranych z lokalnych śmietników. Słowo to raczej nie jest przyjemne, zwłaszcza w odniesieniu do biżuterii, którą przed przetopieniem ktoś nosił przez lata. Ale w obliczu czasu, często nie nosi już żadnej innej wartości niż złomowej (inaczej mówiąc rynkowej wartości kruszcu). O tym dlaczego w 99% przypadków decyduję się na rafinacje i przygotowanie stopu w całości od nowa napisze w innym wpisie.Stop przygotowany

teraz rozpoczyna się mozolny etap kształtowania płaskowników w różnych formach (blacha, drut, pręt itp). Dokonuje się tego z pomocą wszelakich narzędzi, tradycyjnie byłby to młotek, jednak praktycznie każdy korzysta już z (wcale nie młodych) dobrodziejstw jak np walcarka.

Tym sposobem od niewinnie wyglądającego wlewka:

Z pomocą narzędzia:

otrzymujemy pierwszą kształtkę o żądanych wymiarach. Z jej pomocą wykonuję podstawę oprawki pod kamień:


W normalnych warunkach, do wszystkiego znajdzie się odpowiednie narzędzie, szczególnie przydatne bywają takie, które w małej ilości kroków pozwalają otrzymać określony kształt, w praktyce ciężko jest uzasadnić zakup wielu drogich pomocy, z których nie skorzysta się w życiu więcej niż raz. Dlatego szuka się drogi na około.


drobne detale, których nie widać na pierwszy rzut oka, decydują o tym czy dany wyrób będzie nadawać się do noszenia.


Podstawa pod kamień gotowa, ale jeszcze nie ma prawa nazywać się oprawą, w końcu przyłożonego kamienia, wciąż nie ma co trzymać.


W analizowanym przykładzie, będą to cztery skromne łapki (zgodnie z wytycznymi klienta, jednak ze zdrowym rozsądkiem), aby duży 16mm cytryn miał się w czym trzymać. Dodatkowo, trzeba górze pierścionka nadać fizycznej jak i optycznej lekkości, nie może wyglądać na toporny, ani nie może zbyt dużo ważyć.Płaskownik jest zawalcowany do bardzo małej wysokości a następnie przeciągnięty przez ciągadło które nada mu okrągły kształt drutu o określonej średnicy.Z jego pomocą powstaną łapki
Oprawka zgrubnie jest przygotowana, potrzebna jest do niej szyna.

bez większego kombinowania wybraliśmy gładką półokrągłą obrączkę o szerokości odpowiedniej do wielkości góry pierścionka.Elementy gotowe, łączę je w całość.


Po przystosowaniu do noszenia i wstępnym polerowaniu, oprawiam kamień.Pierścionek trafia do urzędu probierczego do cechowania.

Po powrocie zostaje jeszcze poddany ostatniej porcji wybłyszczenia.


Gotowy już dla zadowolonego klienta.W sporym uproszczeniu przedstawiłem jak wyglada schemat powstania ”prostego„ pierścionka.


Z mojej strony dochodzi do tego sporo nudnych chemiko-fizycznych zagadnień, ich nakład jednak prosi się o osobny post.

33 wyświetlenia1 komentarz

1 Comment


monika_rokicka
Sep 16, 2021

Piękny pierścionek, świetny post!

Like
bottom of page